Барселона буквално прегази Леванте при визитата си на „Суидад де Валенсия“ в 4-ия кръг на Ла Лига и спечели двубоя с 5:0. Лионел Меси беше диригентът на терена, като се отчете с гол и две асистенции, а също така и изпусната дузпа, заради която доста незаслужен червен картон получи бранителят на валенсианци Лукас Винтра.

ВИДЕО ОТ МАЧА - ТУК!

Треньорът на „блаугранас“ Луис Енрике избра силен титулярен състав с Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Иван Ракитич в халфовата линия, Педро и Неймар бяха помощниците на Меси в атака.

Още във втората минута обаче Барса можеше да открие чрез малко неочаквана фигура. Жереми Матийо се включи при статично положение и стреля към вратата, ала топката не премина през купа от играчи.

Гостите натискаха методично в търсене на откриващия гол, като Меси пропусна изгоден шанс, а след него и Неймар на два пъти се провали в опитите си да порази целта.

В 34-ата обаче това му се удаде, след като Меси матира централната защита с фин пас, а Неймар премина покрай вратаря с дрибъл и стреля в празната врата – 0:1.

Десетина минути по-късно дойде и най-дискусионния момент в срещата. Неймар метна техничен пас към Меси пред вартарското поле. Аржентинецът укроти атрактивно с бедро, след което финтира двама бранители и бе препънат. Нарушението на Винтра беше безспорно, ала съдията доста пресилени му показа директен червен картон.

Потърпевшият Меси обаче се поизложи с изпълнението на дузпата, като в опита си да намери горния ляв ъгъл прати кълбото над вратата.

Леванте заигра с трима в отбрана с идеята да съхрани смените си за по-нататък, но в 44-ата минута Иван Ракитич осуети плановете. Хърватинът получи шанс да посрещне една лошо отбита топка със зверски шут, оплел се в долния десен ъгъл – 2:0.

Оттук до края развръзката беше ясна, макар Неймар да напусна с контузия в 51-ата минута. В 57-ата минута Меси осъществи премерен набег отдясно, влезе в наказателното поле и върна леко назад, където Сандро Рамирес плъзна кълбото покрай Хесус Фернандес за 3:0.

В 64-ата минута Педро също се записа сред голмайсторите. По-трудното обаче свършиха Жорди Алба и Сандро, които направиха убийствено двойно подаване, а младият юноша върна с пета топката към Алба. Последният навлезе мощно в пеналта и върна към точката на дузпата, за да може Педро да прониже опразнената врата.

В 78-ата минута груба грешка на вратаря Фернандес увеличи мъката на феновете по трибуните. Стражът опита да хвърли топката с ръка към свой съотборник, но вместо това я прати към Меси. Аржентинецът овладя в дъгата, на два пъти завъртя Родас, преди да копне технично под гредата за крайното 5:0.

Така след четири изиграни кръга каталунците остават начело с пълен актив от 12 точки, на две пред втория Севиля. Леванте от своя страна е твърдо последен с едва една точка от срещите си дотук.