Барселона победи с минималното 1:0 градския си съперник Еспаньол. Първата част не предложи много и логично нулевото равенство не се промени. В началото на второто полувреме влезлият като резерва Ансу Фати бе изгонен с директен червен картон за груб фаул, а минути по-късно и Пол Лозано го последва. Веднага след това домакините откриха чрез Луис Суарес, а в края на двубоя гостите имаха шанс да изравнят, но Тер Стеген и Жерар Пике спасиха тима си. С успеха си Барселона намали разликата с Реал Мадрид само на една точка, но Кралският клуб утре ще се изправи срещу Алавес.

Кике Сетиен отново заложи на звездния си тризъбец в атака: Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. След силния си мач срещу Виляреал Сержи Роберто отново влезе в халфовата линия на “лос кулес”.

Наставникът  на "бяло-сините" Франсиско Руфете насити халфовата линия с петима футболисти, а в предни позиции постави Раул де Томас.

Срещата на “Камп Ноу” очаквано започна с домакински натиск. В деветата минута Меси изведе Луис Суарес зад гърба на защитата, уругваецът напредна до аутлинията, откудето центрира ниско, но не намери свой съотборник. Минута по-късно Адриан Ембарба се отскубна от защитата, тръгвайки на спринт към топката зад центъра. Той стигна до наказателното поле и стреля ниско - Марк-Андре тер Стеген изби с крак. "Блаугранас" почти не пускаха топката, но липсваше ритъм и дълбочина на атаките им. Символичните гостите дръзваха да стрелят към вратата при редките си нападения.

В 22-рата Меси стреля опасно от пряк свободен удар, избра ъгъла на стената, ала прати топката малко над гредата. Три минути по-късно Меси изведе Суарес, който не сполучи с опита си за прехвърлящ удар.

В края на първото полувреме гостите имаха отлична възможност да открият резултата. Дидак Вила беше изведен по продължението на тъчлинията. Той се възползва от липсата на Нелсон Семедо и бавните действия на Жерард Пике. Левият бек на гостите центрира, а Клеман Лангле сам насочи в рамките на вратата си, но Тер Стеген изби. При добавката Дидак Вила нацели греда с нисък изстрел.

В началото на второто полувреме Барселона остана в намален състав. Появилият се след почивката Ансу Фати получи директен червен картон за груб фаул. Но минути по-късно и Еспаньол остана с десет човека, след като Пол Лозано бе също декориран в червено.

В 56-ата минута домакините откриха резултата. Антоан Гризман бе изведен в наказателното поле. Французинът веднага подаде към Меси, който стреля, но изстрелът му бе блокиран, след което Луис Суарес бе най-находчив в ситуацията и отблизо реализира.

В 68-ата Сержи Роберто центрира на далечната греда към Лионел Меси, който стреля от въздуха, но стражът Диего Лопес съумя да избие.

В 77-ата минута Еспаньол застраши вратата на Барса. Топката беше центрирана на далечната греда след корнер, последва изстрел на Раул де Томас към обратната греда, при което Тер Стеген не беше подготвен. Жерард Пике успя да се намеси пред голлинията, изпреварвайки Кампусано. В 90-ата минута вратарят изби в корнер след остър удар на Раул де Томас от 23 метра.