Отборът на Барселона разби гостуващия Ейбар с 5:0 на своя "Камп Ноу". Четири попадения реализира голямата звезда на "каталунците" Лионел Меси (14', 37', 40', 87'), а един гол добави Артур в 89-ата минута. След края на срещата "Transfermarkt" пък написа, че Меси вече има общо над 1000 голове и асистенции в професионалния футбол. С тази победа "каталунците" събират актив от 55 точки и временно изпреварват Реал на първата позиция, който е с мач и две точки по-малко. Ейбар остават над опасната зона с 24 пункта, на две 18-тия Майорка. Но скромния тим е с мач по-малко.

В следващия кръг за Барселона предстои един от мачовете на сезона - Ел Класико срешу Реал в Мадрид. Любопитна статистика сочи, че за първи път в историята Барселона задминава Реал Мадрид по общ брой попадения в испанското първенство.

Срещата започна с положения за гостите. В четвъртата минута хубав удар на Гонсало Ескаланте беше трудно спасен от Марк-Андре тер Стеген.

Секунди по-късно Серхи Енрик вкара топката в мрежата на германския страж, но попадението бе отменено заради засада.

Домакините пък отговориха по най-добрия начин – с гол. В 14-ата минута Лионел Меси преодоля защитник на гостите, излезе срещу вратаря Марко Дмитрович и технично насочи топката към далечния ъгъл - 1:0. Това бе първи гол за аржентинеца от четири срещи насам в Ла Лига.

Малко след това Артуро Видал стреля в ръцете на вратаря Марко Дмитрович, а при добавката отново той прати кълбото малко встрани.

След точно час игра Гонсало Ескаланте стреля от границата на наказателното поле, след като хвана топката от "ждроб“, но не успя да уцели вратата.

В 37-ата минута Видал изведе Меси отляво на наказателното поле, десетката надбяга бранител и пусна топката по диагонала - 2:0.

180 секунди след това се стигна до ново попадение за Барселона. Гостите сбъркаха при изнасянето на топката и Меси се озова сам в наказателното поле. Аржентинецът реши да подаде за Гризман, който не си поведе добре топката и я загуби. Тя обаче стигна отново до Меси, който с вкара за 3:0 и оформи своя хеттрик още през първото полувреме.

До края на полувреме „каталунците“ можеха да стигнат до нов гол. Серхио Бускетс не успя да отбележи от малкото наказателно поле.

В началото на втората част нещата изглеждаха като през първата – домакините владееха ситуацията.

В 50-ата минута Меси изведе двама свои съотборници на добра позиция. Семедо реши да стреля вместо да подаде на Гризман. Ударът му не беше точен, а и беше отсъдена и засада.

Веднага след това Гризман центрира на далечната греда за Иван Ракитич, който скочи на шпагат, за да засече топка, но право в ръцете на вратаря Дмитрович.

В следващите минути Ейбар натисна съперника, но рядко успяваше да стигне до сериозни положения.

В 63-ата минута Жерард Пике си отбеляза автогол, но съдията не зачете попадението заради нарушение в атака на Анаитц Арбийя, след като защитникът вдигна високо крака си до главата на Пике.

В 72-ата минута в игра се появи новото попълнение Мартин Брайтуайт, който замени Антоан Гризман.

Три минути преди края на срещата Брейтуейт центрира ниско в малкото наказателно поле, но вратарят Дмитрович изби топката, която обаче попадна в краката на Меси, който финтира всички около себе си и реализира за 4:0.

Минута преди края на редовното време Брейтуейт беше изведен сам срещу вратаря, стреля ниско, вратарят изби с крак и Артур направи добавка отблизо, за да оформи крайния резултат от 5:0.

БАРСЕЛОНА – ЕЙБАР 5:0

1:0 Лионел Меси 14’

2:0 Лионел Меси 37’

3:0 Лионел Меси 40’

4:0 Лионел Меси 87'