Барселона започна с победа новата 2019-а година. Каталунците надвиха като гост Хетафе с 2:1 в двубоя от 18-ия кръг на Ла Лига. Попаденията за успеха бяха дело на Лео Меси (20‘) и Луис Суарес (39‘). За домакините точен бе Хайме Мата, който реализира 43-ата минута.

Срещата бе белязана от полемичен момент още в самото начало, когато попадение на домакините не бе зачетено заради маркирано нарушение. Въпреки възникналите съмнения, състемата за видеоповторения не влезе в употреба. Иначе гостите бяха по активният тим на терена. Действащите шампиони владееха повече топката и създадоха повече положения. Домакините обаче също имаха своите шансове, като в немалки епизоди през втората част владееха инициативата и можеха да измъкнат точката.

При все спечелените три точки Барса натрупа 40 точки на върха във временното класиране. Така момчетата на Ернесто Валверде вече имат 5 точки аванс пред втория Атлетико, който по-рано направи 1:1 със Севиля. Андалисийците следват в подреждането, като са на 7 пункта зад шампионите. Четвъртият Алавес изостава на 9 точки от лидера, а цели 10 е разликата между Барса и намиращия се на петата позиция Реал Мадрид, стъпил накриво срещу Сосиедад. Хетафе е седми с 25.

Хетафе вкара топката в мрежата на каталунците след 12 минути игра, но попадението не бе зачетено заради маркирано преди това нарушение. Останаха съмнения в коректността на решението.

След 20-ата минути игра гостите поведоха. След центриране в наказателното поле, Лионел Меси преодоля няколко бранители и с прецизен изстрел направи 1:0.

Шест минути по-късно Жерар Пике получи много находчив пас и без да се суети шутира, но Давид Сориа бе бдителен и отрази.

В 39-ата минута преднината на „блаугранас“ набъбна на 2:0. След центриране от фаул отдясно, Услан Дембеле отигра с глава, връщайки назад. Точно на границата на пеналта чакаше Луис Суарес, който засече мигновено и удвои.

В заключителните минути на първата част домакините опитаха да намалят изоставането си, като Анхел отправи много коварен изстрел, който обаче премина на сантиметри от вратата.

Хетафе все пак върна едно попадение в 43-ата минута. Хайме Мата засече диагонално центриране отляво на Анхел за 1:2.

След почивката Хетафе започна по-настървено. Още в 49-ата минута Анхел изпробва точния си мерник, но прати топката в аут.

След час игра домакините имаха чудесна ситуация да изравнят. При центриране от корнер Леандро Кабрера засече коварно и отклони топката под напречната греда. Марк-Андре тер Стеген обаче показа котешки рефлекс и извади топката.

Три минути след това Меси изпълни фаул по колеблив начин в аут.

В 67-ата минута Хетафе като по чудо не изравни. Мата получи брилянтно извеждащо подаване, като нямаше засада. Той си поведе, финтира умело вратаря Тер Стеген, ала не съумя да се разпише на празна врата.

В 82-ата минута Меси отправи много труден удар от около 20 метра, но Сориа изпъкна с майсторска намеса и изби. Дембеле опита добавка, но без успех.

В 19-ия кръг на Ла Лига Барса е домакин на Ейбар, а Херафе гостува на Виляреал.