Барселона победи с 3:1 клубния шампион на Африка Мамелъди Съндаунс в контролна среща, която бе част от празненствата по случай 100 години от рождението на Нелсън Мандела. Двубоят се игра на стадион „ФНБ“ в Йоханесбург.

Старши треньорът на Барселона Ернесто Валверде започна мача в следния състав: 1. Марк-Андре тер Стеген – 2. Нелсон Семедо, 24. Йери Мина, 5. Серхио Бускетс, 19. Лука Дин – 26. Карлес Аленя, 4. Иван Ракитич, 6. Денис Суарес – 11. Усман Дембеле, 9. Луис Суарес, 7. Андрес Иниеста.

Лионел Меси предизвика невероятна атмосфера на стадиона в Йоханесбург с появяването си на резервната скамейка.

Барселона поведе в резултата в 3-та минута. Усман Дембеле с много хубав удар от границата на наказателното поле на Мамелъди вкара топката във вратата на Денис Онианго.

Мамелъди можеше да изравни резултата в 12-та минута, когато Тау излезе сам срещу Тер Стеген, но вратарят на Барселона спаси.

Каталунците организираха чудесна атака в 13-та минута. Карлес Аленя комбинира с Луис Суарес, който бе изведен сам срещу Онианго, но стреля встрани от десния стълб на вратата на домакините.

Барселона успя да удвои своята преднина в 19-та минута, когато Денис Суарес подаде към Луис Суарес, който излезе сам срещу Онианго и този път не пропусна да се разпише.

Каталунците направиха нова много добра атака в 30-та минута. Денис Суарес подаде към Усман Дембеле, който излезе сам срещу Онианго и го прехвърли, но Арендзе успя да изчисти топката малко пред гол линията.

Кекана отправи много хубав удар в 36-та минута, но Тер Стеген спаси.

Усман Дембеле центрира в наказателното поле на Мамелъди в 38-та минута, след което Денис Суарес стреля, но топката се спря в напречната греда.

През второто полувреме Ернесто Валверде смени целия състав: Яспер Силесен – Серхи Роберто, Жерар Пике, Хорхе Куенка, Жорди Алба – Андре Гомеш, Паулиньо, Де Галарета – Алеиш Видал, Пако Алкасер и Филипе Коутиньо.

Серхи Роберто направи страхотно отиграване в 57-та минута, но не успя да вкара.

Барселона вкара трети гол в 67-та минута, когато Пако Алкасер успя да отнеме топката и подаде към Андре Гомеш, който не пропусна да се разпише във вратата на Онианго.

Звездата на Барселона Лионел Меси влезе в игра в 74-та минута на мястото на Де Галарета.

Мамелъди отбеляза почетен гол в 75-та минута, който бе дело на Вилакази.

Веднага след мача Барселона се прибира, за да се подготвя за последния мач от сезона в Ла Лига срещу Реал Сосиедад на „Камп Ноу“, който ще бъде и официалното сбогуване с Андрес Иниеста.