Отборът на Райо Валекано записа историческа победа над Барселона с минималното 1:0 в сблъсък от 11-ия кръг на испанската Ла Лига. Единственото и победно попадение отбеляза Радамел Фалкао в 30-ата минута, докато в 72-ата Мемфис Депай пропусна дузпа за "каталунците".

Gulliver/GettyImages
32 снимки

Успехът е първи за новаците в елита след 14 поредни победи за "каталунците" в мачовете между двата тима. За последно Валекано надигра този съперник през далечната 2002 година. По този начин тимът на Роналд Куман записа четвърта загуба в последните си шест мача във всички турнири.

Тази победа затвърди доброто представяне на Райо и изкачи отбора на петата позиция с 19 точки. Барселона остава на деветата позиция с актив от 15 точки, а напрежението върху Куман продължава да бъде много високо.

КЛАСИРАНЕ В ЛА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Двубоят стартира с натиск на домакините, които държаха своя противник дълбоко прибран в своята половина.

Райо създаде две отлични атаки пред вратата на Марк-Андре тер Стеген, като при едната Оскар Трехо се опита да прехвърли германеца от около центъра, но стражът на Барса успя да хване топката.

Барселона тръгна в по-предни позиции и в 16-ата минута Серхио Агуеро беше изведен зад защитата, влезе в наказателното поле и падна, но реферът прецени, че няма основание да отсъди дузпа.

Четири минути по-късно Радамел Фалкао стреля от добра позиция от границата на наказателното поле, но Жерар Пике подложи крак и блокира в корнер.

Райо откри резултата след точно половин час игра. Грешка на капитана Серхио Бускетс в центъра даде шанс на домакините да организират опасна атака, при която Оскар Трехо комбинира с Радамел Фалкао пред наказателното поле. Ел Тигре влезе в пеналтерията, финтира Пике и с хубав удар прати топката покрай Тер Стеген в долния му десен ъгъл. Тя се отби от страничната греда и се оплете в мрежата за 1:0.

В 36-ата минута Барса пропусна уникална възможност да изравни резултата. Мемфис Депай се пребори отлично отляво на наказателното поле, преодоля съперник и предостави подканящ на голлинията пас в наказателното поле, където Сержиньо Дест засече от няколко метра, но високо над вратата и направи грандиозен пропуск.

Второто полувреме започна с добър шанс за Барселона в 48-ата минута, когато Никлас Госалес се оказа зад защитата, но стреля неточно.

„Каталунците“ вдигнаха оборотите и в 55-ата минута Дест комбинира с Агуеро отдясно в наказателното поле и шутира, но над вратата.

Четири минути по-късно аржентинецът отново се измъкна от опеката на бранителите в бяло, но този път вратарят спаси неговия удар.

В 62-ата минута топката беше центрирана в наказателното поле отляво, където Филипе Коутиньо не успя да засече по най-добрия начин от отлична позиция.

Барса продължи да напада и успя да си спечели дузпа двадесет минути преди края на двубоя. Депай беше препънат в наказателното поле от Оскар Валентин и съдията отсъди наказателния удар. Нидерландецът застана зад топката, но ударът му обаче беше спасен от вратаря Столе Димитриевски в 72-ата минута, а след това северномакедонецът и улови топката, но получи удар в главата от Мемфис.

До края на мача Барса натисна в търсене на изравняването. В продължението на двубоя Агуеро имаше отличен шанс да изравни с глава след ново добро центриране на Дест, но не успя да уцели вратата.

В 98-ата и последна минута Гави също пропиля чудесна възможност за Барса, след като от 7-8 метра стреля над вратата. Така приключи и двубоя.

FT | РАЙО ВАЛЕКАНО – БАРСЕЛОНА  1:0

1:0 Радамел Фалкао 30'

Пропусната дузпа: Мемфис Депай (Барселона) 72'

Стартови състави на двата отбора:

РАЙО ВАЛЕКАНО (4-2-3-1): 13. Столе Димитриевски – 20. Иван Балиу, 24. Естебан Савелич, 5.Алехандро Катена, 33. Фран Гарсия – 23. Оскар Валентин, 6. Санти Комесаня – 7. Иси Паласон, 8. Оскар Трехо (к), 18. Алваро Гарсия – 3. Радамел Фалкао

Старши треньор: Андони Ираола

БАРСЕЛОНА (4-3-3): 1. Марк-Андре тер Стеген – 18. Жорди Алба, 24. Ерик Гарсия, 3. Жерард Пике, 20. Сержи Роберто – 14. Филипе Коутиньо, 5. Серхио Бускетс (к), 28. Николас Гонсалес – 9. Мемфис Депай, 19. Серхио Агуеро, 2. Сержиньо Дест

Старши треньор: Роналд Куман

Главен съдия: Антонио Матеу, Испания