Барселона допусна поредна грешна стъпка в защитата на титлата от Ла Лига. Навън в 20-ия кръг каталунците стигнаха до 1:1 срещу Бетис и така дадоха шанс както на Реал Мадрид да се отдалечи още повече на върха, така и на четвъртия Атлетико Мадрид да скъси изоставането си до 5 точки.

На „Бенито Виямарин“ наставникът на Барса Луис Енрике заложи на доста експериментална защита с оглед многото контузии. Единствен Жерар Пике от титулярите беше на линия, а карето се допълваше от Люка Дин, Алейш Видал и Жереми Матийо. Шампионите бяха далеч от обичайния си блясък, като бяха и ощетени от съдиите, които не признаха редовен гол на Луис Суарес. Арбитрите допуснаха и още една сериозна грешка в ущърб на гостите, като подминаха откровена дузпа срещу Неймар точно преди въпросното попадение.

Още с първия съдийски сигнал стана ясно, че "блаугранас" ще имат много ядове в тази визита. В 19-ата минута Даниел Себайос отправи много силен шут отдясно, който изискваше Марк-Андре тер Стеген да покаже максимума от възможностите си. Пресата на Барса изобщо не се получаваше, което от своя страна позволи на домакините да действат със самочувствие и без страх.

Слабостите на Барса при статичните положения лъснаха в 33-ата минута, когато при центриране от ъглов удар Рубен Кастро бе оставен да стреля с глава. Тер Стеген беше матиран и единствено намесата на Иван Ракитич пред голлинията предотврати попадението. Едва в 39-ата Барса показа нещо повече в предни позиции, като Неймар тества Антонио Адан с хубав изстрел.

След паузата каталунците направиха някакъв опит да установят по-трайно надмощие. В 52-ата минута Меси и Неймар взаимодействаха добре, а след това Алейш Видал отправи нелош изстрел, прелетял встрани от целта. Бетис веднага отвърна и три минути след тази атака Тер Стеген трябваше да отразява шут на Алекс Гарсия.

В 71-ата минута стражът на Барса се отчете с нова зверска намеса, за да откаже Себайос за втори път в мача. Все пак логичното се случи в 75-ата минута, когато домакините откриха. Топката беше центрирана от корнер отдясно по атаката, а Тер Стеген излезе напред и не можа да улови. За Алекс Алегрия беше детска игра да порази опразнената врата за 1:0.

Само три минути по-късно дойде и най-спорният миг в срещата. Луис Суарес отправи точен шут и беше готов да тръгне да празнува, когато намиращият се зад голлинията бранител Аиса Манди намери начин да отбие топката. Играчите на Барселона бяха сигурни, че топката е пресякла голлинията, а повторенията показаха, че тя действително е вътре с близо метър. Реферите обаче взеха грешното решение и оставиха играта да продължи. На всичкото отгоре секунди преди ситуацията бранител на Бетис с две ръце задържа измъкналия се покрай него Неймар, който само чакаше, за да засече пред вратарското поле. Тези действия също бяха подминати от съдиите.

Точката за Барса стана факт в последната 90-а минута, когато Бетис загуби топката пред наказателното си поле, а Меси побърза да изведе Суарес и уругваецът се разписа с прецизен шут в долния ляв ъгъл.

Така временно Барса се изравни с втория Севиля по точки – по 42 за всеки – и остава на 1 зад лидера Реал Мадрид, който обаче е с 2 мача по-малко.