Жирона победи Барселона с 4:2 в каталунското дерби от 34-ия кръг в Ла Лига. Загубата за "блаугранас" пък означава, че Реал Мадрид официално е шампион на Испания. За домакините постижението е двойно, защото те вече със сигурност остават в топ 4 и ще играят в Шампионска лига през следващия сезон.

Мачът започна ударно с красив гол на Андреас Кристенсен още в третата минута, но минута по-късно Артьом Довбик изравни.

В добавеното време на първата част Роберт Левандовски отново даде аванс на своя тим с точно изпълнение на дузпа.

След почивката започна шоуто на футболистите на Мичел.

Порту изравни резултата в 65-ата минута след груба грешка на Сержи Роберто. Само две минути по-късно Мигел Гутиерес вкара за 3:2 и направи пълен обрат.

Черешката на тортата постави отново Порту в 75-ата минута с грандиозен гол от воле.

Така Жирона събра 74 пункта и измести Барселона от второто място. "Блаугранас" пък са с точка по-малко, а при класране извън топ 2 няма да участва в мачовете за Суперкупата на Испания през следващия сезон.

Gulliver/GettyImages
16 снимки

Още в третата минута Барселона откри резултата. Ламин Ямал намери Андреас Кристенсен с хубаво подаване, коет изненада защитата. датският футболист пое топката на гърди и с хубаво воле матира Газанига.

Отговорът на Жирона дойде още в ответната атака. Иван Мартин беше намерен на крилото и центрира. в наказателнот поле Артьом Довбик засече топката и изравни резултата.

След буните първи минути темпото леко спадна, но след чевърт час игра се стигна до нова добра възможност за гостите. Отново Андреас Кристенсен беше замесен, след като засече центриране от статично положение. Вратарят обаче успя да се намеси точно преди кълбото да премине голлинията.

Домакините натиснаха в средата на първата част. Савио проби по чудесен начин и бе повален от Жул Кунде. Браилецът обаче стана и продължи атаката с пас към Виктор Циганков. Той от своя страна стреля към вратата, но Тер Стеген спаси. Реферът все пак върна нарушението срещу Савио, статичното положение беше изпълнено разочароващо от Алейш Гарсия.

Добавеното време донесе нова радост за футболистите на Шави. Ламин Ямал беше препънат в наказателното поле от Мигел Гутиерес и след преглед с ВАР бе отсъдена дузпа. Роберт Левандовски застана зад топката и с много спокойно изпълнение даде аванс на Барса за втори път в мача.

До края на полувремето Мичел опита да прати повече играчи в противниковата половина, но до опасности не се стигна.

Пет минути след подновяването на играта Илкай Гюндоган изведе Ламин Ямал, който пробва с успоредно подаване да намери Роберт Левандовски. Полякът се размина на сантиметри от това да засече топката, а тя след това попадна в ръцете на вратаря.

В 65-ата минута "блаугранас" направиха огромна грешка и Жирона изравни. сержи Роберто тръгна да връща топката към вратаря, но вместо това извде Артьом Довбик. Украинецът задържа топката, а след това я пусна към Порту, който току-що се бе появил в игра и изравни резултата.

Още в следващата атака отново Порту се впусна по крилото, след което подаде към Мигел Гутиерес. Той стреля и след рикошет в Жул Кунде се стигна до нов гол и пълен обрат за Жирона.

Шоуто на Жирона продължи с четвърто попадение във вратата на Тер Стеген. Петнайсет минути преди края на срещата Савио прати дълга топка към Порту, който с феноменално воле вкара втория си гол в мача.

До края мачът се доигра, а с победата Жирона се класира за ШЛ, а Реал Мадрид стана шампион на Испания.

FT Жирона - Барселона 4:2

0:1 Андреас Кристенсен 3'

1:1 Артьом Довбик 4'

1:2 Роберт Левандовски 45'+1'