Един от фаворитите в Шампионската лига – Барселона стартира по категоричен начин кампанията си в турнира. У дома на „Камп Ноу” в мач от група В каталунците разбиха гостуващия ПСВ Айндховен с 4:0, а в центъра на вниманието попадна Лионел Меси. Аржентинецът не само превърна холандците в 30-ия различен тим, срещу когото отбелязва в турнира (само Раул е вкарвал срещу повече съперници - 33), но го стори и с хеттрик. Другото попадение за „блаугранас” бе дело на Усман Дембеле, който определено изглежда много различен играч спрямо миналия сезон.

Барса наложи своето надмощие без дори да се доближава до максимума на възможностите си. ПСВ предложи някаква съпротива в началото на срещата, като след откриващия гол на Меси играта на холандците се срина. Единствено Стивън Бергвайн и Ървин Лосано заслужиха добри думи от атакуващите играчи на гостите, но те изобщо не бяха от класата на Суарес, Меси и Дембеле. "Десетката" на Барселона се превърна в играча с най-много хеттрици в историята на Шампионската лига, като вече има 8 на сметката си.

Gulliver/GettyImages
25 снимки

Барселона стартира мача по познат начин, налагайки бърза и безкомпромисна доминация в центъра на терена. ПСВ бързо показа колко много ще разчита на статичните положения. Още в 8-ата минута холандците имаха никак нелош шанс, след като Серхи Роберто изчисти нескопосано едно центриране от пряк свободен удар. Кълбото отиде при намиращия се в дъгата Пабло Росарио, чието воле беше силно, но и насочено над вратата.

Барса отвърна с бързо нападение през центъра в 11-ата минута, когато Коутиньо се измъкна след двоен пас с Бускетс, а после подаде вдясно за Суарес. Уругваецът мигом центрира на пътя на пробиващия си съотборник, а нисичкият бразилец опита твърде сложен изстрел с глава от около 7-8 метра. Топката премина встрани от целта.

ПСВ доказа, че е опасен на контраатака и в 14-ата Ървин Лосано поде скоростни действия, след което подаде вляво за Бергвайн. Крилото забави крачка, спря рязко пред пеналта и шутира фалцово с десния крак. Тер Стеген се хвърли на отчаян плонж, а кълбото премина на сантиметри в аут покрай левия стълб.

В 20-ата минута Меси и Суарес показаха колко опасни могат да бъдат комбинациите помежду им. Аржентинецът се бе изтеглил по-назад и оперираше от халфовата линия, когато Суарес стартира между защитниците. Последва перфектен извеждащ пас, оставил уругваеца сам срещу вратаря на около 8-9 метра по диагонала. Таранът реши да търси изненадата с шут в близкия долен ъгъл. Изпълнението му спря във външната страна на мрежата.

Постепенно териториалният натиск на домакините се усили, а възелът около врата на холандския гранд се затягаше с напредване на времето, макар и да липсваха чисти ситуации. Меси обаче имаше нужда от един пряк свободен удар, отсъден на удобна позиция. Топката бе заложена на около 2-3 метра пред дъгата, а петкратният носител на „Златната топка” с ювелирен шут я завъртя право в горния ляв ъгъл. Вратарят Йерун Зут плонжира, но като цяло беше просто зрител – 1:0. Така Ла Пулга стана едва вторият играч – след Раул Гонсалес Бланко – с гол в 14-и пореден сезон в Шампионската лига.

До края на полувремето Барса се задоволи просто да задържа топката в свое владение и отправи няколко шута от далечна дистанция, които не предизвикаха особени главоболия за вратаря Зут. Точно преди края на полувремето пред Де Йонг се откри наистина рядък шанс да обстрелва от дистанция, като капитанът на ПСВ определено можеше да се справи по-добре. В минутите до почивката обаче на холандците им беше изключително трудно да се срещнат с топката.

Второто полувреме започна с ранен шут на Меси в 48-ата, който предизвика леки главоболия за вратаря на ПСВ. Аржентинецът получи от Бускетс пред дъгата и се стрелна навътре, след което шутира между централните бранители. Зут плонжира отлично въпреки недобрата видимост, а топката тупна коварно точно пред него. Така той не я улови, но все пак нямаше играч на Барса, който да се възползва.

Холандците бяха принудени да играят в почти глуха защита, докато Барса търсеше успокоение с втори гол. В 58-ата минута Филипе Коутиньо опита един свой специалитет – той получи топката отляво в наказателното поле и с рязък финт пое навътре, след което шутира фалцово към далечния горен ъгъл. Йерун Зут отговори с много красив плонж, с който изби в корнер.

След тази ситуация домакините доста отчетливо намалиха оборотите и позволиха на ПСВ да сътвори няколко добри комбинации в предни позиции, които Бергвайн и Лосано завършиха с неточни удари. В тази игра на „котка и мишка” домакините почти удвоиха аванса си в 68-ата минута. Луис Суарес демонстрира умение да импровизира и от вътрешността на дъгата меко копна топката за прехвърлящ удар. Вратарят Зут бе твърде напред, за да се намеси, като за негов късмет кълбото кацна върху напречната греда и излезе в аут.

Логичната развръзки настъпи само в рамките на 120 секунди. Барселона удвои аванса си в 75-ата Усман Дембеле показа голямата си класа, като с елегантно обръщане овладя пас между Лосано и Хендрикс, оставяйки двамата далеч зад себе си. Французинът кривна навътре към дъгата и от около 23 метра с безпощаден шут по диагонала заби топката в долния ляв ъгъл – 2:0.

Буквално в следващата атака на Барса победата беше подпечатана. Никола Исимат-Мирен пресече центриране на Серхи Роберто, като изпрати топката право у Ракитич. Хърватинът я спря на гърди и даде пас над главата на Луис Суарес, а кълбото падна върху левачката на Меси, който от 8-9 метра не прости на вратаря – 3:0.

Секунди по-късно Барса остана с човек по-малко на терена, след като Самюел Умтити си заработи непонятен втори жълт картон. Французинът се препречи пред пробиващия Лосано и грубо го препъна, заради което пое преждевременно към душовете.

Въпреки този факт Барселона намери начин да отбележи още едно попадение. Луис Суарес асистира към Меси, който се промъкна между бранителите и с лек, но добре насочен удар оформи победата – 4:0.

Така Барселона поведе в класирането на група В с 3 точки, колкото има и Интер, но с по-лоша голова разлика. Тотнъм и ПСВ са съответно 3-и и 4-и. В следващия кръг Барса гостува срещу "шпорите", докато Интер - на ПСВ.

БАРСЕЛОНА – ПСВ АЙНДХОВЕН 4:0

1:0 Лионел Меси 31'

2:0 Усман Дембеле 75'

3:0 Лионел Меси 77'

4:0 Лионел Меси 88'

Барселона (4-3-3): Марк-Андре тер Стеген – Серхи Роберто, Жерар Пике, Самюел Умтити (ч.к. - 79'), Жорди Алба – Иван Ракитич (85' - Артуро Видал), Серхио Бускетс, Филипе Коутиньо (81' - Клеман Ленгле) – Лионел Меси /к/, Луис Суарес, Усман Дембеле (83' - Артур Мело)

Треньор: Ернесто Валверде

ПСВ (4-2-1-3): Йерун Зут – Дензел Дъмфрис, Даниел Швааб, Ник Фиргевер (66' - Никола Исимат-Мирен), Хосе Тасенде-Анхелиньо – Пабло Росарио (82' - Ерик Гутиерес), Йорит Хендрикс – Гастон Перейро – Стивън Бергвайн (78' - Дониел Мален), Люк де Йонг /к/, Ървин Лосано